Proč užívat Macu peruánskou
Mnozí z vás o této zázračné bylině nikdy neslyšeli a mohou si klást otázku, co je to Maca?
Domovinou této poměrně nenápadné, drobné rostlinky je Peru. Roste vysoko v peruánských Andách, kde se stěží daří přežít jiným rostlinám vzhledem k velmi drsnému klimatu. Jedná se o oblast s nízkým tlakem vzduchu, kde panují velmi nízké teploty vzduchu, a kde je zem bičována ledovými větry. Aby tu mohla jakákoli vegetace přežít, musí být na to speciálně vybavena, a Maca peruánská si svou genetickou výbavu již udržuje tisíce let. Maca má poměrně mohutný kořenový bal a tím do sebe absorbuje mnoho výživných látek z půdy, tím pádem jí živiny pomáhají odolávat nedostatku kyslíku a nízkým teplotám.
Domorodí obyvatelé vypozorovali, že Maca přežívá i tam, kde jiné rostliny uhynou, a začali rostlinu využívat pro léčebné účely v domnění, že by mohla lidskému organismu předávat absorbované živiny právě ze zmíněných kořenů. V průběhu stovek až tisíců let se potvrdilo, jak úžasné schopnosti rostlina má při prevenci a léčbě většiny onemocnění, a postupně se jí začalo přezdívat „peruánský ženšen“ a v dnešní době také „peruánská viagra“.
Macu peruánskou řadíme mezi tzv. adaptogeny, což jsou rostliny, které pomáhají lépe zvládat stres. Regulují výskyt stresových hormonů v krevním oběhu a nastolují opětovnou hormonální rovnováhu. Mimo jiné umožňují organismu vytvářet potřebné pohlavní hormony, například pro muže má užívání Macy velký význam pro udržení potřebné hladiny testosteronu, a jak víte, bez něho stěží dosáhnete požadované erekce, pohlavního vzrušení a chuti na sex.
Maca v těle působí komplexně, množstvím živin, které obsahuje, se pokládá za superpotravinu, která má léčebný efekt i na jiné neduhy, jako je hypertenze, diabetes, zažívací potíže, jaterní choroby a choroby ledvin, onemocnění nervové soustavy atd.