Nosič jízdních kol na tažné zařízení je spolehlivý a bezpečný
Který nosič kol je nejlepší
Existují tři základní typy nosičů kol a každý z nich vám splní to, co slibuje, pokud se samozřejmě nejedná o nějaký pofiderní výrobek za podezřele nízkou cenu. Některá řešení však představují určitá úskalí, o kterých bychom měli vědět.
Nosiče na páté, tedy zadní dveře jsou relativně bezpečné, ale potíž může nastat v tom, že zvedáte kola poměrně vysoko a máte je umístěna nad karosérií vozu. Tento společný znak s nosiči střešními není nezanedbatelný, může totiž snadno dojít k nějakému karambolu při nasazování kol vysoko nad zemí. Uvědomte si, že horské kolo váží zhruba patnáct kilo a elektrokolo ještě o něco víc a k jejich bezpečnému usazení do lyžin možná budete potřebovat židli nebo štafle. Doma to ještě zvládnete, ale co v terénu, kde žádné štafle nejsou?
Nosič jízdních kol na tažné zařízení pracuje na odlišném principu, nasazuje se na kulový čep a veškerá manipulace s koly probíhá nízko nad terénem, takže žádné štafle nepotřebujete. A tím, že jsou kola od karosérie dostatečně vzdálena, je téměř eliminován jejich pád na střechu vozu. Bezpečnější je i samotná jízda s bicykly umístěnými nízko nad vozovkou, protože těžiště jízdní soupravy se prakticky nemění, zatímco u kol na pátých dveřích nebo na střeše musíte počítat s nebezpečím při bočním větru a při jízdě v otevřeném terénu a zejména při vyšších rychlostech na dálnici.
A kam se s jízdními koly vydat
Když už máte kola nasazená na stojanu, zbývá jen jediné – mít jasno v tom, kam se s nimi vypravíte. Pochopitelně, že se s nimi můžete vydat třeba do Alp nebo na Slovensko, ale rádi bychom vám připomněli, že naše cyklostezky patří k nejlépe značeným v Evropě, a hlavně vedou tolika zajímavými místy, že by byla škoda jen tak je minout bez povšimnutí. Za zmínku jistě stojí Šumava, Jizerské hory či Krkonoše, údolí řek Lužnice, Vltavy, Sázavy a Berounky s překrásnými vyhlídkami do krajiny, Vysočina, Novohradské hory a pro rodiny s dětmi a milovníky romantiky Třeboňská pánev.